Акція "Дні профілактики і раннього виявлення цукрового діабету"

На виконання наказу головного управління охорони здоров’я ЛОДА від 29.10.12р № 761 «Про проведення «Днів профілактики та раннього виявлення цукрового діабету у Львівській області», наказу УОЗ «Про проведення «Днів профілактики та раннього виявлення цукрового діабету у м.Львові» та з метою виявлення цукрового діабету і вчасного та якісного його лікування в 2-ій міській поліклініці з 05.11 по 09.11. 2012 проведено акцію «Дні профілактики і раннього виявлення цукрового діабету» присвячену Всесвітньому Дню діабету. За час проведення акції вимірювання рівня глікемії було проведено у 929 осіб. В тому числі у дітей та підлітків до 18 років – 87 осіб, у групі від 18 років і старші 814 осіб. Підвищення рівня глікемії виявлено у 22 осіб, в тому числі у 7 осіб - вперше .

В дні акції в Школі діабету щоденно проводилися бесіди на тему «Що таке цукровий діабет», «Загальні ознаки і фактори ризику захворювання на цукровий діабет» тощо.

Цукровий діабет - це група метаболічних захворювань, що характеризується гіперглікемією, яка є наслідком дефектів секреції інсуліну, дії інсуліну або обох цих чинників.

Класифікація цукрового діабету:

»  Цукровий діабет типу 1 (зумовлений деструк-
    цією ß-клітин підшлункової залози, яка зазвичай
    призводить до абсолютної інсулінової
    недостатності):
                »  Автоімунний
                »  Ідіопатичний

»  Цукровий діабет типу 2 (з переважною
    резистентністю до інсуліну та відносною
    інсуліновою недостатністю або з переважним
    дефектом секреції інсуліну з недостатністю
    або інсулінорезистентністю чи без неї).

»  Цукровий діабет вагітних - гестаційний діабет
    (виникає під час вагітності).

Епідеміологія. В Україні зареєстрована поширеність ЦД становить 2,4% населення (при цьому фактична поширеність в 3-4 рази вища), в Європі близько 4% населення хворіє на ЦД. Частота ЦД становить 1-2% серед осіб віком до 50 років і понад 10% - в осіб віком понад 65 років. Число хворих на ЦД подвоюється через кожні 12-15 років, тобто мова йде про епідемію ЦД серед дорослого населення. Зазвичай, у структурі ЦД 90-95% становлять хворі на ЦД типу 2. ЦД вагітних діагностують у 2-3% всіх вагітних.


        Відсутність інсуліну при діабеті 1 типу                         Погана чутливість до інсуліну при діабеті 2 типу


Визначення ступеня тяжкості цукрового діабету.

»  Легка форма:
                »  ЦД типу 2 на дієтотерапії без мікро- і макросудинних ускладнень.

»  Середньої важкості:
                »  ЦД типу 1 та 2 на цукрознижуючій терапії без ускладнень або за наявності початкових стадій ускладнень: діабетична ретинопатія непроліферативна стадія; діабетична нефропатія на стадії мікроальбумінурії; діабетична полінейропатія.

»  Важка форма:
                »  Лабільний перебіг ЦД (часті гіпоглікемії і/або кетоацидотичні стани);
                »  ЦД типу 1 та 2 з тяжкими судинними ускладненнями: діабетична ретинопатія, препроліферативна або проліферативна стадії; діабетична нефропатія, стадія протеїнурії, або хронічної ниркової недостатності; синдром діабетичної стопи; автономна полінейропатія; постінфарктний кардіосклероз; серцева недостатність; стан після перенесеного інсульту або порушень мозкового кровообігу; оклюзійне ураження судин нижніх кінцівок.

Дієтотерапія.

Принципи харчування: дотримання нормальної за енергетичною цінністю (при ожирінні - з пониженою енергетичною цінністю) дієти з обмеженням насичених жирів, холестерину і легкозасвоюваних вуглеводів (не більше третини від всіх вуглеводів).

Дієта № 9 - базова терапія для хворих на ЦД типу 2. Головна мета - зниження маси тіла у пацієнтів з ожирінням.

Дотримання дієти часто призводить до нормалізації метаболічних порушень. При надмірній масі тіла - низькокалорійна дієта (<1800 ккал); Обмеження легкозасвоюваних вуглеводів (солодощів, меду, солодких напоїв); Рекомендований склад їжі (% від енергетичної цінності):

       »  складні вуглеводи (макарони, крупи, картопля, овочі, фрукти) - 50-60%;
       »  насичені жири (молоко, сир, тваринний жир) - до 10%;
       »  поліненасичені (маргарин, рослинна олія) - 10%;
       »  білки (м'ясо, риба, яйця, молоко, сир) - до 20%;
       »  включення до раціону продуктів, багатих рослинними волокнами;
       »  помірне вживання некалорійних цукрозамінників;
       »  обмеження вживання солі до 3 г/добу при артеріальній гіпертонії;
       »  алкогольні напої: не більше 20 г/добу (у перерахунку на чистий алкоголь) за відсутності панкреатиту, вираженої нейропатії, гіпертригліцеридемії, алкогольної залежності.

Дотримання дієти є необхідною складовою частиною лікування ЦД типу 2 незалежно від варіанту цукрознижуючої терапії.

Фізичні навантаження.
       Дозволяють поліпшити компенсацію вуглеводного обміну, зменшити і підтримувати оптимальну масу тіла і знижують ризик ІХС.
       Індивідуальний підхід, враховуючи вік хворого, ускладнення ЦД, супутні захворювання (особливо ІХС, артеріальна гіпертонія, автономна і периферична нейропатія, діабетична ретинопатія).
       За відсутності протипоказань фізичні навантаження помірної інтенсивності, загальною тривалістю не менше 2,5 годин на тиждень, не рідше 3 разів на тиждень (з перервами не більше двох послідовних днів).
       Здійснювати контроль глікемії, оскільки фізичне навантаження може призвести до гіпоглікемії.
       Додатковий прийом вуглеводів при глікемії <5,6 ммоль/л перед початком фізичного навантаження.
       Тривалі або інтенсивні фізичні навантаження можуть потребувати корекції дози інсуліну або стимуляторів секреції інсуліну.
       При вираженій декомпенсації фізичні навантаження не рекомендуються.

Наслідки діабету
Діабет може спричинити багато ускладнень. Гострі ускладнення (гіпоглікемія, кетоацидоз чи гіперосмолярна кома) можуть статися, якщо хворобу недостатньо контролюють. Серйозні довгострокові ускладнення можуть включати подвійний ризик серцево-судинної хвороби, хронічну ниркову недостатність, пошкодження сітківки ока (що може призвести до сліпоти), пошкодження капілярних судин, що призводить до імпотенції та поганого загоєння ран. Погане загоєння ран, особливо на ступнях, може призвести до гангрени з подальшою ампутацією. Достатній догляд за діабетом, так само як і посилений контроль за кров'яним тиском і факторами стилю життя (такі як некуріння й догляд за здоров'ям) може зменшити ризик більшості вищеназваних ускладнень. У сучасному світі діабет — одна з найзначніших причин, яка спричинює сліпоту в дорослих у нелітньому віці, причина нетравматичних ампутацій, а також діабетична нефропатія — основна хвороба, яка потребує гемодіаналізу.


Школа цукрового діабету

вверх
Всі права захищені © 2010-2021