Традиційно на початку весни управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить у місті акцію «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання». Цього року акція проходитиме з 23 березня до 23 квітня..
 

Акція приурочена до Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз і має на меті активізацію інформаційно-просвітницьких, громадських, лікувально-профілактичних заходів із запобігання виникненню і поширенню цих небезпечних недуг.


«У зв’язку з погіршенням соціально-економічного благополуччя мешканців, міграцією населення, війною на Сході країни, захворюваність на туберкульоз всіх локалізацій у м. Львові зросла з 52,7 на 100 тис. нас. у 2013 році до 56,5 на 100 тис. нас. у 2014 році. Негативним також є зростання показника смертності від туберкульозу у м. Львові з 8,8 на 100 тис. у 2013 році до 10,6 на 100 тис. у 2014 році. Цей показник зріс, в основному, за рахунок резистентних форм туберкульозу. Водночас, порівняно з минулим роком, знизилася частка деструктивних форм туберкульозу з 36,9% до 34,8%», - повідомляє начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.
 

В Україні, починаючи з 1995 року, зафіксована епідемія туберкульозу.

Захворюваність на активний туберкульоз в Україні та у Львівській області не має чіткої тенденції до зниження.

Особливістю сучасної епідемії туберкульозу є значна поширеність ко-інфекції туберкульоз/ВІЛ та резистентних (стійких до хіміотерапії) форм туберкульозу. Чим раніше виявлений туберкульоз і розпочато його лікування, тим більше шансів у хворого щодо ви здоровлення.

З 2008р. у м.Львові і області щороку проводяться профілактичні акції «Дні профілактики туберкульозу і хронічних захворювань легень».

Мета таких заходів – привернути увагу населення до необхідності систематичного проходження флюорографічного обстеження органів грудної клітки (не рідше 1 разу на 2 роки) та інших заходів, скерованих на профілактику та ранню діагностику туберкульозу. Тільки при такій умові туберкульоз можна вилікувати.

Враховуючи рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо відзначення 24.03.2015р. Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз і проведення місячника боротьби з туберкульозом з метою активізації інформаційно-просвітницьких, громадських, лікувально-профілактичних заходів щодо запобігання виникненню і поширенню туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання з 23.03.2015 до 23.04.2015 в області та м.Львові проводиться масова акція з профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання.

Основні методи діагностики туберкульозу: аналіз мокротиння на виявлення туберкульозної палички, який повинні робити пацієнти, які кашляють більше 2 тижнів, флюорографія органів грудної клітки та реакція Манту (туберкулінодіагностика) для виявлення туберкульозу у дітей.

Обов’язковому обстеженню на наявність туберкульозу підлягають пацієнти, в яких наявні наступні симптоми:

· Кашель більше 2-х тижнів

· Підвищена втомлюваність та слабкість

· Підвищене спітніння, особливо вночі

· Зменшення ваги тіла з невизначених причин

· Підвищення температури тіла, навіть незначне – до 37-37,2 °С

· Біль в грудній клітці

· Контакт з хворим на туберкульоз

· ВІЛ-інфекція, СНІД

· Хронічні захворювання легень, шлунково-кишкового тракту, діабет, психічні захворювання, онкологічні або інші захворювання, що призводять до зниження імунітету

Найбільш висока захворюваність на туберкульоз спостерігається серед груп підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз, до яких належить:

· ВІЛ-інфіковані особи

· Особи, які контактують з хворими на туберкульоз

· Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету

· Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики

· Особи, що перебувають за межею бідності, безробітні, без визначеного місця проживання, біженці

· Звільнені з установ пенітенціарної системи та деякі інші

Ці особи першочергово підлягають обстеженню для виявлення захворювання на туберкульоз.

В 2-ій міській поліклініці з 2006 року функціонує на базі відділення діагностики і профілактики кабінет контрольованого збору мокротиння.

Це окрема кімната, спеціально обладнана, з відкритим вікном.

Медична сестра у захисному одязі, в масці і гумових рукавичках, інструктує пацієнта про те, як збирати мокротиння, потім переходить в іншу кімнату і спостерігає за збором мокротиння через скло у дверях між кімнатами і дає хворому підказки та команди, як йому правильно збирати мокротиння.

У всіх пацієнтів з підозрою на туберкульоз (навіть при відсутності рентгенологічних змін) необхідно провести дослідження 2-х зразків мокротиння на кислотостійкі бактерії (КСБ).

Перший зразок мокротиння збирають під спостереженням медичного працівника в кабінеті збору мокротиння. Для збору другого мазка пацієнту дається контейнер, в який збирає ранкову порцію мокротиння вдома перед відкритим вікном чи на відкритому повітрі і приносить цей другий зразок в поліклініку.

Зразки мокротиння упаковуються в бікс і транспортуються в пункт мікроскопії мокротиння з діагностики туберкульозу клініко-діагностичної лабораторії, де проводяться мікроскопічні дослідження на визначення КСБ.

Щороку тут проводиться дослідження більше 1200 зразків мокротиння від 600-650 хворих.

2014 року в лабораторії виявлено 15 позитивних зразків мокротиння від 11 хворих.

В кабінеті функціональної діагностики 2 МП пацієнти можуть пройти скринінгове спірографічне обстеження з метою ранньої діагностики дихальної недостатності і раннього виявлення хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень. Особливо це стосується часто і тривало хворіючи хворих, які перенесли гостре бронхо-легеневе захворювання.

В 2014 таке обстеження пройшло 2014 пацієнтів, у 1101 з них виявлено дихальну недостатність І ступеня, яка найбільш сприятлива для ефективної корекції.

 

 

СКРИНІНГОВА АНКЕТА ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОБСТЕЖЕННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

 

 

           БАЖАЄМО ВСІМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я !!!

 


вверх
Всі права захищені © 2010-2021