У Львові закінчилась акція «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання»

 

Дев'ятий рік поспіль у Львові на початку весни управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить акцію «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення». Цього року акція проходила з 21 березня до 18 квітня в рамках Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби зі захворюванням на туберкульоз з метою активізації інформаційно-просвітницьких, громадських, лікувально-профілактичних заходів щодо запобігання виникненню і поширенню туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання.

Туберкульоз – це соціально небезпечна інфекційна хвороба, яка може вражати всі верстви населення – від найбідніших та соціально неадаптованих до заможних і успішних.


Для діагностики туберкульозу проводять рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, аналіз мокротиння, а дітям пробу Манту. Для раннього виявлення ХОЗЛ пацієнту необхідно провести спірографічне обстеження - дослідити функцію зовнішнього дихання.

Раннє виявлення туберкульозу та ХОЗЛ допоможе швидше вилікуватись, уникнути грізних ускладнень, зберегти працездатність і життя.

Регулярно відвідуйте поліклініку. Нескладні обстеження допоможуть врятуватися від лиха – туберкульозу та ХОЗЛ.

Інформаційна довідка

Туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (паличка Коха). Унікальність цього збудника у тому, що він є стійким до навколишнього середовища. Паличка Коха тривалий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, грунті, снігу, льоді. Відомі випадки, коли у єгипетських муміях, в яких були ознаки туберкульозу кісток, виділяли живу паличку Коха.

Зараження туберкульозом відбувається при вдиханні повітря в закритих приміщеннях, які погано провітрюються, де перебуває або перебувала хвора на відкриту форму туберкульозом людина, у громадському транспорті, в магазині, кінотеатрах, та будь-яких громадських приміщеннях з великим скупченням людей. Збудник легко потрапляє в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою організму. Лише у 10% осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання.

Хто ці люди? Це насамперед особи з ослабленою імунною системою на фоні ВІЛ-інфекції, хворі цукровим діабетом, пацієнти які повинні приймати препарати, що пригнічують імунну систему (лікування онкологічних, ревматичних захворювань). Крім зазначених категорій осіб на туберкульоз, ймовірно, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, тютюном тощо.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. Коли ступінь ураження організму набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається: кашель, що триває понад 2-3 тижні; рясне потовиділення вночі; слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищення температури до 37 і більше градусів без видимої причини, що триває понад тиждень.

При наявності хоча б декількох з перерахованих симптомів пацієнт повинен звернутись до сімейного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Якщо у людини туберкульоз виявили при профілактичному рентгенологічному обстеженні і в пацієнта немає ознак захворювання, це не означає, що він не хворий. Цій людині пощастило, що захворювання виявили на ранній стадії, коли ураження легень є невеликим і не впливає на загальний стан організму. Якщо б не профілактичне обстеження захворювання продовжувало б розвиватись, уражало більшу ділянку легень, що незабаром проявилось би кашлем та іншими симптомами.

Правильно поставлений діагноз - це запорука успішного одужання і попередження непотрібних помилок. Допоможіть лікарю в короткі терміни провести потрібні дослідження для того, щоб бути впевненому у діагнозі. Туберкульоз – виліковний.

ХОЗЛ

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – це хворобливий стан, що характеризується дифузним ураженням дихальних шляхів, обмеженням їх прохідності, яке, зазвичай, прогресує і асоціюється з незвичайною запальною відповіддю легень на шкідливі частки або гази, головним чином, у зв'язку з курінням.

У світі нараховується 600 млн. хворих на ХОЗЛ. Останніми десятиліттями відбувається невпинне зростання рівня захворюваності, зумовлене поширенням тютюнопаління, забрудненням довкілля, появою нових атипових збудників, нераціональним повсюдним використанням антибіотиків, зростанням вторинних імунодефіцитних станів, старінням населення. Це захворювання є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх легеневих захворювань. За прогнозами ВООЗ до 2020 року ХОЗЛ посяде третє місце серед причин смерті в світі і зумовить 4700000 смертей на рік.

Проблемою хронічного обструктивного захворювання легень є те, що розвивається воно непомітно для хворого і, до моменту появи задишки, призводить до незворотних морфологічних змін у бронхолегеневій тканині.

Пропонуємо Вам протестувати себе:

якщо:

- Вам більше 40 років

- Ви курите, або працюєте у шкідливих умовах

- кашляєте зранку

- відкашлюєте харкотиння

- у Вас виникає задишка при фізичному навантаженні

і Ви відповідаєте “Так” на три з п’яти запитань – зверніться до лікаря та отримайте скерування на дослідження функції зовнішнього дихання (спірографію) та флюорографічне обстеження.

Лише розпочавши лікування на ранніх стадіях у Вас є шанс бути здоровими!

 

ЕПІДЕМІЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТРИВАЄ
ТА ЇЇ МОЖНА ЗУПИНИТИ !

 

В Україні, починаючи з 1995 року, зафіксована епідемія туберкульозу. 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом, день, який змушує замислитись про цю хворобу і про те, як можна від неї вберегтися

Дуже важливо дбати про власну гігієну і санітарні норми, культуру поведінки в місцях загального користування. Людям важливо навчитися і вчити своїх дітей, що якщо чхати або кашляти, то обов’язково в хустинку.

Вберегти від туберкульозу дітей можна за допомогою щеплення, яке є обов’язковим для новонароджених і проводиться в пологових будинках на 3-5 день життя. У віці 7 років проводиться повторне щеплення.

З метою підтвердження діагнозу «Туберкульоз» у дорослих проводиться стандартне обстеження – рентгенологічне обстеження органів грудної порожнини (флюорографія), аналіз мокротиння на виявлення туберкульозної палички, який повинні робити пацієнти, які кашляють більше 2 тижнів, реакція Манту (туберкулінодіагностика) для виявлення туберкульозу у дітей.

З 2008р. у м.Львові і області проводяться профілактичні акції «Дні профілактики туберкульозу і хронічних захворювань легень». Мета таких заходів – привернути увагу населення до необхідності систематичного проходження флюорографічного обстеження органів грудної клітки (не рідше 1 разу на 2 роки) та інших заходів, скерованих на профілактику та ранню діагностику туберкульозу. Тільки при такій умові туберкульоз можна вилікувати 

 

Цього року під час акції з профілактики туберкульозу, яка проводилась з 21.03 до 18.04.2016 року обстежено флюорографічно 2278 особи порівняно з 2254 особами у 2015 році, виявлено 2 хворих на туберкульоз,обстежено туберкульоз методом мікроскопії мокротиння у 112 осіб(93-у 2015), проведено туберкуліно -діагностику 783 дітям ,з них з позитивним результатом вперше -6   дітям.Скринінгове спірографічне обстеження проведено 460 особам (450 у 2015 р.),

Виявлено 28 (30 у минулому році ) дорослих з підозрою на хронічне обструктивне захворювання легень(ХОЗЛ). Усі хворі скеровані у спеціалізовані заклади для уточнення діагнозу.

 
      Також адміністрацією Комунальної 2-ої  міської поліклініки та протитуберкульозного диспансеру  проведено семінар на тему "Вдосконалення надання послуг хворим на туберкульоз та ТБ/ВІЛ в закладах первинної медико -санітарної допомоги" з метою ознайомлення з Уніфікованим клінічним протоколом надання медичної допомоги "Туберкульоз" ,стандартом інфекційного контролю.Семінар проведений серед завідувачів структурних підрозділів ,старших медичних сестер,сімейних лікарів ,медичних сестер(52 особи),в результаті якого підвищений рівень знань медпрацівників з вимогами останніх нормативних актів з туберкульозу ,ТБ/ВІЛ
 
 

 

 

 

 

 

вверх
Всі права захищені © 2010-2021