З 12 до 16 травня у Львові мешканці зможуть виміряти артеріальний тиск у спеціальних наметах, поліклініках та лікарнях

Управління охорони здоров’я Львівської міської ради щорічно проводить травневу акцію з вимірювання артеріального тиску у населення з метою раннього виявлення артеріальної гіпертензії (АГ) та запобігання її ускладнень. Цього року «Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії» відбудуться у Львові з 12 до 16 травня і будуть присвячені Всесвітньому дню боротьби з гіпертонічною хворобою, який відзначається 10 травня.

Під час проведення акції кожний громадянин матиме змогу виміряти артеріальний тиск у міських поліклініках та лікарнях, де будуть розміщені пункти вимірювання артеріального тиску, а також у шести медичних пунктах-наметах, які будуть розташовані в найбільш людних місцях міста: пл. Ринок, проспект Шевченка, проспект Свободи, ЛНУ ім. Франка, проспект Чорновола, проспект Червоної Калини.

В акції братимуть участь волонтери (для вимірювання артеріального тиску в наметах) – студенти Львівського державного медичного коледжу ім. А. Крупинського. Пацієнти з підвищеним артеріальним тиском отримають консультації фахівців, необхідні додаткові обстеження, освітні матеріали по АГ (пам`ятки, щоденники контролю артеріального тиску та інше).

У рамках акції в закладах охорони здоров`я проводяться навчальні програми та семінари з вивчення сучасних аспектів лікування гіпертонічної хвороби.

Загалом за сім років в акції взяло участь 797965 громадян, з них вперше виявлено АГ у 28807 осіб. Усіх з вперше виявленою АГ взято на диспансерний облік у ЗОЗ міста Львова та призначено їм відповідне лікування.

У результаті ретельної системної роботи управління охорони здоров’я і медичних закладів щодо профілактики АГ у населення, за останні роки вдалося досягнути зниження захворюваності на інфаркт міокарда з 959 випадків у 2009 році до 776 у 2013 році, тобто на 183 львів’янина захворіло менше. Водночас, захворюваність на інсульти залишається у м. Львові відносно високою (захворіло у 2009 році 848 осіб, у 2013 році – 828 осіб).

Що таке артеріальний тиск і як його контролювати?

Щоб проштовхнути кров по судинній системі, необхідно докласти певної сили. Ця сила, яка діє на стінки судин під час плину крові, називається артеріальним тиском. Показники тиску прийнято позначати двома цифрами, наприклад, 120 і 80 мм рт. ст. Більше значення називається систолічним тиском, під яким розуміють найвищий тиск на стінку судини після скорочення серця. Менше значення називається діастолічним тиском, під яким розуміють тиск крові в період спокою, у перерві між скороченнями серця.

Людський організм створений дуже надійно, з великим запасом міцності, зокрема, і до коливань артеріального тиску. Судинна стінка здатна витримувати значні підйоми тиску за умови, що вона достатньо еластична та міцна. Але з віком еластичність судин знижується і, як наслідок, збільшується ризик виникнення гіпертонічної хвороби, і в осіб, старших 40 років, досягає 20-25% при відносно рівномірному розподілі серед чоловіків і жінок. Причини виникнення гіпертонічної хвороби до кінця не з’ясовані. Серед факторів, що спричиняють її розвиток, виділяють: емоційний стрес, спадково-конституційні особливості, професійні шкідливості, особливості харчування (надмірне вживання кухонної солі, насичених жирів, дефіцит магнію), вікова перебудова організму в період клімаксу, травми черепа, інтоксикації, гіподинамія.

Оптимальним вважається тиск 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високонормальним – від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 – ІІІ ступеня.

Довідка

В Україні майже 12 млн осіб хворих на гіпертонічну хворобу, що становить 30% дорослого населення.

За статистикою, у м. Львові від підвищеного тиску страждають 188092 особи (30,2%), але, насправді, таких людей набагато більше. Гіпертонічну хворобу тепер діагностують і у вісімнадцятирічних. А основну питому вагу серед осіб з вперше виявленою АГ становлять особи працездатного віку. Наслідки артеріальної гіпертензії «вбивають» людей частіше за інші хвороби. Відомо, що понад 50% всіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань в Україні припадає на АГ, а точніше, на її ускладнення: насамперед – це інфаркт міокарда та інсульт. Аналогічна ситуація спостерігається і у м. Львові, зокрема, щороку помирає від інфаркту міокарда близько 190 львів`ян (2013 р. - 189 осіб), а від інсульту – 390 осіб (2013 р. - 382 особи). Значною мірою це пов’язано з низькою поінформованістю населення про необхідність своєчасного виявлення та лікування АГ.

Управління охорони здоров’я Львівської міської ради закликає мешканців Львова дбати про своє здоров`я, систематично відвідувати поліклініку, контролювати артеріальний тиск і, таким чином, уберегти себе від інфаркту та інсульту.

ВАРТО ЗНАТИ:

Артеріальна гіпертензія (АГ) – це стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм рт.ст.

В Україні офіційно зареєстровано близько 10 млн. людей з АГ, що складає 24,3% дорослого населення. Але підвищений артеріальний тиск (> 140/90 мм рт.ст) мають майже 44% дорослого населення. Біля 50% всіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань припадає на артеріальну гіпертензію.

Основна мета лікування АГ – стабілізація артеріального тиску на рівні нижчому ніж 140/90 мм рт.ст., а при цукровому діабеті – нижчому 130/80 мм рт.ст.

Лікування включає як медикаментозні засоби, які може призначити лише лікар, так і рекомендації щодо зміни способу життя, які необхідно виконувати хворим незалежно від призначених медикаментів, а саме:

Зменшення маси тіла при її надлишку

Збільшення фізичної активності (конкретизуйте у лікуючого лікаря)

Обмеження вживання кухонної солі до 6 г на добу

Відмова від паління

Обмеження вживання тваринних жирів, смажених та копчених страв, рафінованих та консервованих продуктів, білого хліба, цукру та кулінарних виробів, що його містять

Обмеження вживання алкоголю

Психоемоційне розвантаження та релаксація

Результати проведення акції
«Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії» з 12.05. по 16.05.2014р. в 2-ій міській поліклініці

Стать Вік Всього обстежено Виявлено з АТ З них - вперше
Жінки
До 18р 19 4 -
18-60р. 4649 1566 267
>60р 2962 1349 111
Чоловіки
До 18р 444 4 -
18-60р. 2907 1284 212
>60р 2212 1049 69
Разом,
з них медичних працівників
13193
654
5276
138
659
7

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Ретельне виконання цих рекомендацій допоможе уникнути небажаних ускладнень, збереже працездатність, а головне – продовжить тривалість та покращить якість Вашого життя!


вверх
Всі права захищені © 2010-2021