«Дні профілактики та раннього виявлення
патології шийки матки та молочної залози»

 

На виконання наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації №719 від 22.09.2015 року  та наказу Управління охорони здоров'я м.Львова №370 від 28.09.2015 року у медичних установах міста Львова   у період з 05.10.2015 по 19.10.2015  проводиться акція «Дні профілактики та раннього виявлення патології шийки матки та молочної залози».

 

Запрошуємо всіх жінок відвідати Жіночу консультацію Комунальної  2-ої міської поліклініки м.Львова, де Вам безоплатно проведуть гінекологічний онкопрофогляд.».

 


«Зробіть перший крок до попередження захворювання!!!»

 

Актуальність проблеми ракових захворювань шийки матки та молочної залози зумовлена тим, що ці недуги характеризуються високими рівнями захворюваності, інвалідності та смертності жінок.

Смертність від раку молочної залози за останні 10 років зросла більше ніж у 2,5 рази та зайняла перше місце у структурі смертності жінок.

За даними Національного канцер-реєстру України упродовж 2013 року зареєстровано 15174 нових випадків раку молочної залози, загальна кількість померлих від нього серед жіночого населення становила 7556, тобто 30,2 на 100 тис. жіночого населення. Ймовірність виникнення раку збільшується з віком прямо пропорційно, приблизно 4% хворих складають жінки молодші 30 років.

Факторами ризику є: менопауза у віці старше 50 років; відсутність пологів або перші пологи у віці старше 30 років (захворюваність у 3 рази частіша); сімейний анамнез, що свідчить про рак молочної залози у матері, сестри (у 2 рази частіша) чи у них обох (у 6 разів частіша); фіброзно-кістозна мастопатія (у 3-5 разів частіша).

Профілактика раку молочної залози полягає насамперед у своєчасному рятуванні хворих від передракових ущільнень у молочних залозах, а також у дотриманні нормального фізіологічного ритму життя жінки (вагітність, годування) із скороченням до мінімуму кількості абортів. В діагностиці раку молочної залози важливе значення займають систематичні самостійні обстеження і щорічні профілактичні лікарські огляди жінок у віці старше 40 років, які може провести акушер-гінеколог, сімейний лікар, хірург. При виникненні підозри на захворювання молочної залози жінка скеровується до онколога.

Із додаткових методів обстеження застосовується мамографія та ультразвукова діагностика (УЗД). Мамографія рекомендується 1 раз на 2 роки у віці після 40 років, 1 раз на рік - після 50 років. Жінкам, які відносяться до груп ризику, рекомендована щорічна мамографія починаючи з можливо раннього віку.

Рак шийки матки також є грізним захворюванням жіночої статевої сфери, яке можна вилікувати лише на початковій стадії захворювання. Ще 20 років тому рак шийки матки діагностували у 10 жінок на 100 тис. жіночого населення. Нині ця цифра майже подвоїлася. І найприкріше те, що саме це захворювання дає найбільшу кількість смертей серед жінок репродуктивного віку.

Саме тому управління охорони здоров’я сьомий рік поспіль проводить «Акцію з профілактики та раннього виявлення патології шийки матки та молочної залози».

У жіночій консультації 2-ої міської поліклініки  огляд жінок проводиться в усіх кабінетах прийому гінекологів, установа забезпечена щіточками для якісного забору цитологічних мазків, рукавичками та пеленками.

Усі заклади охорони здоров’я забезпечено інформаційними матеріалами (буклети, плакати, санітарні бюлетені, відеоролики) з питань профілактики раку шийки матки та молочної залози.


«Дні профілактики та раннього виявлення патології шийки матки та грудної залози».

 

ПОРАДИ ЛІКАРЯ

З метою діагностики раку шийки матки впроваджується цитологічний скринінг жіночого населення. Вкрай необхідне розуміння жінками важливої ролі профілактичних оглядів у гінеколога та забору мазка з шийки матки, що дасть можливість зменшити занедбаність цього захворювання.

Рак шийки матки є найбільш розповсюдженою пухлиною у жінок репродуктивного віку. Пік захворюваності припадає на 45-55 років. В останні роки значно зросла захворюваність молодих жінок у віці 18-35 років.

Цей вид раку розвивається з таких передпухлинних захворювань як, зокрема, дисплазія епітелію шийки матки. На початковій стадії раку уражається лише поверхневий епітеліальний шар шийки матки. Пухлина, в цьому випадку, поширюється на глибокі шари тіла шийки матки і/або на сусідні тканини чи органи.

УВАГА! Щорічно в Україні реєструється біля 5 тис. нових випадків раку шийки матки, кожна 4-5 хвора – в запущеній стадії.

Симптоми раку шийки матки.

Пам’ямайте! Дисплазія і ранній рак шийки матки перебігають безсимптомно! Ці новоутворення можна виявити тільки при лікарському огляді та цитологічному дослідженні.

УВАГА! Біль та неприємний запах – це вже пізні симптоми!

Кожна жінка з 18років, а також та, що вже розпочала статеве життя , повинна бути оглянута гінекологом щорічно (при цьому бажано, щоб жінка обстежувалась у одного і того ж спеціаліста). Огляду також потребують жінки, яким виконана надпіхова ампутація матки чи її тотальне видалення.

При огляді лікар зобов’язаний взяти у Вас мазок із шийки матки для цитологічного дослідження (ПАП мазок). Цитологічний мазок – простий, безболісний тест для виявлення атипових (ракових) клітин.

УВАГА! Обов’язково особисто поцікавтесь результатами аналізів!

З метою ранньої діагностики раку грудної залози впроваджується мамографічний скринінг жіночого населення.

Рак молочної залози – найпоширеніший серед жінок пухлинний процес.

  • у всьому світі щорічно кількість недужих на рак грудей наближається до одного мільйона.
  • Кожні 35-37 хвилин уперше виявляється новий випадок цієї патології.
  • Рак молочної залози складає 30% від усього обсягу пухлинних захворювань.
  • Смертність від нього складає 18% від загальної смертності про онкологічній патології.

Як діагностують рак грудей? Основними методами, які дозволяють вчасно виявити це захворювання, є:

  • само обстеження молочних залоз;
  • клінічне обстеження молочних залоз;
  • мамографія.

 

З метою уточнення діагнозу лікар може призначити також деякі інші обстеження.

Самообстеження молочних залозповинно виконуватися кожною жінкою щомісяця, найкраще між 7 і 10 днем циклу, рахуючи від першого дня місячних. Якщо місячні відсутні (менопауза або вагітність) регулярні обстеження робіть, наприклад, першого дня кожного місяця.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що 80% усіх змін у грудях виявляються самими жінками при само обстеженні. Якщо виявиться щось підозріле, негайно звертайтесь до лікаря!

Мамографія – це рентгенологічне обстеження молочних залоз. Сучасне рентгенівське устаткування для мамографії дозволяє виявляти злоякісні пухлини розміром до 2-х мм на до клінічній стадії, тобто тоді, коли пухлина ще жодним чином себе не проявляє. Першу мамографію слід зробити між 35 та 40 роками життя, вона розцінюється як базисна і служить для порівняння з наступними обстеженнями. Після 40 років жінки повинні робити мамографію кожен другий рік, а після 50 років – щорічно.

Мешканці Львова можуть зробити мамографію у Львівському онкологічному лікувально-діагностичному центрі (м.Львів, вул..Гашека, 2а, в Обласному Центрі репродуктивного здоров’я населення (м.Львів, вул..Короленка, 9 тел.2766162) та у 4-ій міській поліклініці (проспект Червоної Калини, 68).

Рання діагностика дасть можливість зменшити ступінь непрацездатності пацієнток, їх вихід на інвалідність та збільшити рівень 5-річного виживання жінок з цим діагнозом.

„Не легковажте зі своїм здоров’ям!

 

 

Зверніться до жіночих консультацій за місцем проживання! Пройдіть відповідне профілактичне обстеження”.

 

Всі права захищені © 2010-2021