Безпліддя: чому воно виникає та чи можна його вилікувати

Для молодих сімей безпліддя — дуже серйозна проблема, яка здатна кардинально змінити життя людей. Якщо знайти дані ВООЗ за 2021 рік, можна побачити, що такий діагноз було поставлено 48 млн подружніх пар. Ця проблема також існує в Україні: приблизно 12% сімей репродуктивного віку не можуть зачати дітей.


Чому виникає безпліддя

Причиною, чому не настає вагітність при регулярних статевих контактах, можуть бути як жіночі, так і чоловічі захворювання. Іноді буває, що обидва партнери в приватній поліклініці Києва пройшли обстеження, а лікарі не виявили жодних проблем. У таких випадках вагітність може не наставати через нез'ясовані причини.


Безпліддя

Чому у чоловіків виникає безпліддя: основні причини

Неможливість зачати дитину у чоловіків виникає, якщо в них є:

  • інфекційні захворювання сечостатевої системи прихованого типу;
  • запалення яєчок чи простати;
  • варикоцеле;
  • травми пахової області, отримані в дитячому чи дорослому віці;
  • аномалії статевих органів.

Крім того, до безпліддя призводять зайва вага, зловживання алкогольними напоями, куріння чи сидяча робота. Чим старший чоловік, тим складніше зачати дитину.


Безпліддя

Чому жінка не може завагітніти

Щоб підібрати оптимальний метод лікування безпліддя для жінки, потрібно визначити причину, чому не настає вагітність. Це може бути:

  1. Матковий фактор. Сюди відносять аномалію статевих органів — порушення будови та відсутність матки.
  2. Гормональний фактор. Іноді ендокринна система дає збій, а порушення гормонального фону впливає на формування, розвиток та дозрівання статевих клітин.
  3. Психогенний фактор. Жінка не може завагітніти через перенесений стрес чи острах взяти на себе відповідальність за майбутню дитину.
  4. Ендометріоз. Це патологія, для якої характерне виникнення доброякісних розростань тканини за межі порожнини матки. Через це сперматозоїд не має можливості нормально просуватися по маткових трубах, тому вагітність не настає.

І, звичайно, велику роль відіграє вік. Через ановуляторні цикли, які властиві для старших жінок, злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом не відбувається, тому шанси завагітніти нульові.


Діагностика безпліддя та методи лікування

Якщо є проблеми з зачаттям, потрібно звертатися до гінеколога (андролога), який після огляду може направити на консультацію до інших лікарів.

Крім гінекологічного огляду, жінкам треба здати ПАП-тест, бактеріальний аналіз мазка та загальний аналіз крові. Лікар також рекомендує пройти УЗД органів тазу, щитоподібної та молочних залоз.

Основна діагностика для чоловіків — спермограма. Також можуть бути призначені аналіз крові, УЗД та аналізи урогенітальних виділень. Залежно від поставленого діагнозу призначають медикаментозне лікування, хірургічне втручання, екстракорпоральне запліднення чи інші варіанти.

На сьогодні немає методів профілактики від безпліддя, але лікарі як чоловікам, так і жінкам рекомендують вести здоровий спосіб життя, пильнувати за вагою, регулярно займатися спортом та проходити обстеження в уролога чи гінеколога відповідно.

Якщо ви мрієте про велику родину, а вагітність не настає, не гайте часу та звертайтеся за допомогою до фахівців. Хоча безпліддя є серйозною проблемою, у більшості випадків воно успішно лікується.

 


вверх
Всі права захищені © 2010-2024